Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Jak przygotować się na zwiedzanie Jaskini Ciemnej w Ojcowskim Parku Narodowym?

Jaskinia Ciemna, zlokalizowana w malowniczym Ojcowskim Parku Narodowym, to miejsce pełne niezwykłości, które warto odkryć. Przygotowanie do zwiedzania jaskini to klucz do udanej wycieczki. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się tym niesamowitym doświadczeniem.

Załóż odpowiednie ubranie

Warunki panujące w jaskini różnią się od tych na powierzchni. Mimo że na zewnątrz jest ciepło, wewnątrz jaskini temperatury są niskie i stabilne przez cały rok. Wynoszą one około 7-8 stopni Celsjusza. Dlatego warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę, bluzę lub sweter. Spędzisz we wnętrzu jaskini około 20 minut W jaskini jest też wilgotno i często pada „jaskiniowy deszcz”, więc dobrze jest mieć przy sobie kurtkę przeciwdeszczową.

Obuwie ma znaczenie

Podejście do Jaskini Ciemnej, prowadzące szlakiem zielonym, jest wyjątkowo strome. Namulisko czyli „podłoga” w Jaskini Ciemnej również bywa śliska i nierówna, dlatego niezbędne jest dobranie odpowiedniego obuwia. Buty z antypoślizgową podeszwą to must have na taką wycieczkę. To nie tylko zwiększy Twoje bezpieczeństwo, ale także komfort podczas zwiedzania.

Pamiętaj o latarkach

Jaskinia nie jest oświetlona i latarka może okazać się bardzo przydatna. Pozwoli na dokładniejsze zbadanie formacji skalnych i zapewni dodatkowe źródło światła. Jednak nie jest to konieczna rzecz aby zwiedzić jaskinie. Nie wchodzicie tam sami – będziecie z przewodnikiem.

Zadbaj o bilety

Liczba wejść do Jaskini Ciemnej jest limitowana ze względów bezpieczeństwa i ochrony przyrody. Dlatego dla grup zorganizowanych i wycieczek szkolnych zalecamy wcześniejsze zakupienie biletów, szczególnie w okresie szczytowym sezonu turystycznego.

Jeśli chcecie połączyć zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego z przewodnikiem i zwiedzeniem Jaskini Ciemnej to możecie to zrobić dzwoniąc na nr tel. +48 12 6813692 lub pisząc na info@ojcow.pl albo skorzystać z formularza Rezerwacji Wycieczek po Ojcowskim Parku Narodowym.

Szanuj przyrodę

Podczas zwiedzania Jaskini Ciemnej ważne jest przestrzeganie zasad ochrony przyrody. Nie dotykaj formacji skalnych, nie niszcz środowiska jaskini i nie zostawiaj śmieci.

Skorzystaj z przewodnika

Zwiedzanie z przewodnikiem to nie tylko ciekawa lekcja o geologii i historii jaskini, ale także dodatkowe zabezpieczenie. Przewodnik zapewni Ci bezpieczne i pełne wiedzy zwiedzanie. W cenie biletu wstępu dla turystów indywidualnych jest wliczony przewodnik oprowadzający po jaskini. grupy zorganizowane i wycieczki szkolne muszą posiadać własnego osobnego licencjonowanego przewodnika OPN aby móc się poruszać po terenie parku.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie do zwiedzania Jaskini Ciemnej zapewni Ci niezapomniane wrażenia. Odkrywanie tajemnic jaskini to prawdziwa przygoda, która z pewnością zostanie na długo w Twojej pamięci.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: